Picking List

Magazyn to obiekt handlowy służący do przechowywania towarów. Magazyny wykorzystywane są przez producentów, importerów, eksporterów, hurtowników, firmy transportowe, służby celne itp. Są to zazwyczaj duże, proste budynki na terenach przemysłowych miast, miasteczek i wsi. Zwykle mają doki załadunkowe do załadunku i rozładunku towarów z ciężarówek. Czasami magazyny są zaprojektowane do załadunku i rozładunku towarów bezpośrednio z kolei, lotnisk lub portów morskich. Często mają dźwigi i wózki widłowe do przemieszczania towarów, które są zwykle umieszczane na paletach zgodnych z normą ISO ładowanych do regałów paletowych. Przechowywane towary mogą obejmować dowolne surowce, materiały opakowaniowe, części zamienne, komponenty lub wyroby gotowe związane z rolnictwem, produkcją lub handlem.

PICKING LIST – Przygotowany dokument zawiera szczegółową listę pozycji z dokładnością do miejsca składowania, numerów partii lub nośnika. Wydruk dokumentu listy pakowej (picking list) pozwala magazynierowi na zebranie towaru wg określonej ścieżki. Większość magazynów posiada co najmniej jedną zatokę załadunkową, w której można załadować lub rozładować pojazdy ciężarowe (zwykle ciężarówki drogowe). Nowoczesne magazyny posiadają również część biurową, w której pracują pracownicy administracyjno-nadzorcy.

W magazynach w których istnieje konieczność ścisłej kontroli lokalizacji (miejsc składowania) przechowywanych towarów stosuje się znakowanie miejsc lokalizacji za pomocą specjalnych kodów – oznaczeń. Miejsca składowania oznakowane są etykietą z jawnym określeniem unikalnego miejsca składowania oraz prezentacją tego w postaci kodu kreskowego. Kod kreskowy miejsca składowania generowany jest na podstawie zdefiniowanej struktury magazynu w programie magazynowym. Podczas układania towarów na miejscach lokalizacji magazynier odczytuje kod towaru oraz kod lokalizacji na którą kładzie towar. Dzięki tej Operacji następuje jednoznaczne przypisanie w systemie informatycznym towaru do miejsca lokalizacji.

W sytuacji, gdy w magazynie nie jest wykorzystywany radiowy terminal magazynierzy posługują się listą drukowaną na papierze. Szczegółowe rozpisanie artykułów i miejsc składowania pozwala na szybką obsługę operacji związanych zarówno z przyjmowaniem towarów jak i ich wydawaniem z magazynu.

Picking list, czyli lista towarów do pobrania

Dokument wydania z magazynu wystawiany przez system ERP stanowi ogólną informację o pozycjach towarowych do wydania związanych najczęściej ze sprzedażą lub produkcją. W magazynie wyoskiego składowania potzrebna jest jednaj lista szczegółowa w rozbiciu na poszczególne pozycje najczęściej wg miejsc składowania lub dodatkowo innych atrybutów np. terminu przydatności. Specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku do wydania może być drukowana z programu Studio magazyn WMS.net albo może być obsługiwana za pomocą terminala radiowego z Windows Mobile (realizacja wydania na podstawie dokumentu magazynowego WZ)

Integracja z systemem ERP

System do obsługi magazynu wysokiego składowania może funkcjonować autonomicznie lub może zostać zintegrowany z systemem nadrzędnym klasy ERP. Integracja pozwala na eliminację dodatkowych prac związnaych z zakładaniem bazy towarowej i kontrahentów oraz tworzeniem dokumentów zleceń przyjęcia i wydania. Dokumenty PZ i WZ rejestrowane w systemie ERP są traktowane przez oprogramowanie WMS jako dokumenty zlecenia przyjęcia lub zlecenia wydania. Na podstawie ogólnej informacji o ilości zlecenia przyjęcia/wydania w systemie WMS rejestrowany jest wewnętrzny dokument przyjęcia PZ lub WZ ze szczegółowym uwzględnieniem wszystkich wymaganych informacji: MIEJSCU SKŁADOWANIA, NUMERÓW PARTII, NUMERU NOŚNIKA itp. Zarejestrowany wewnętrzny dokument systemu WMS może zostać wydrukowany jako szczegółowa lista (picking list) albo jako dokument zagregowany – te same pozycje towarowe są zgrupowane i sumowane.

ekspert enova MWS Odbiorcy O programie Oprogramowanie MWS program MWS windows WMS